KURT

Yengeç, Koç ve Terazi burçlarının hayatımıza taşıdığı konulardan bahsetmişken Kurt hakkında kısaca birkaç ön bilgi vereyim.

Öncelikle Kurt derken neyden bahsediyoruz ona bakalım.

Şamanizm olarak yaygınca bilinen Kamlık öğretisine göre her ruhun hayvan formunda bir yansıması mevcut. Ruhsal yolculuğumuzu anlamak, sahip olduğumuz potansiyelleri ve yetilerimizi keşfetmek konusunda rehberlik eden bu hayvanlar erk veya naguel olarak adlandırılırlar.

Erk hayvanı olarak Kurt, hem iyi bir takım oyuncusu ve işbirlikçi hem de bağımsız bir lider ve alfadır. Sınırları konusunda hassas ve koruyucudur. Sınırlarının özgürlük demek olduğunu bilir. Bu varoluş hali ile de doğanın şifacısı olarak nitelendirilir.

Özgürdür ve sürü içinde ‘saygı’ temelli hiyerarşik disiplini vardır. Diğer sürü hayvanlarından en önemli farkı da budur. Sürü içerisinde de olsa alfaya itaat etmez, yalnızca deneyimine ve bilgisine saygı duyar.

Kendi gücünü keşfetme vakti geldiğinde bireysel yolculuğuna başlar. Her kurt alfa olma potansiyeliyle doğar ve sürüdeki diğer kurtlar tarafından da bu doğrultuda yetiştirilir. İhtiyacı olan şey cesarettir; BEN olabilme cesareti.

Yengeç ve Terazi burcu için sürüdeki kurdu, Koç burcu için alfa kurdu arketip olarak düşünebiliriz. Bağımlılık geliştirerek değil bağ kurarak, sağlam sınırlar çizerek ve bunları cesurca ifade ederek özgür ve sağlıklı ilişkiler kurmaktır ödev. Tüm bunların içerisinde öz şefkati daima hatırlayarak, kurt gibi sezgilerine ve içsel bilgisine güvenerek.

Tabi ki kadim öğretinin bu önemli rehberleri bahsettiğimden çok daha fazlası. İlerleyen süreçte “Şamanizm” başlığımız altında erk hayvanlarını detaylıca inceleyeceğiz.

Sevgiyle,

Scroll to Top